Lipozomal Teknoloji Nedir?
Uzm. Dyt. Hande M.
12.02.2024

Lipozomal Teknoloji

Lipit gövde anlamına gelen lipozom, etken maddelerin sindirim süreci ve mide asitinden etkilenmeden vücutta etkili bir şekilde taşınmasını sağlayan araçların genel adıdır. İlk olarak İngiliz hematolog Alec Bangham’ın 1961’de keşfettiği ve bulgularını 1964’te tıp dünyasıyla paylaştığı lipozomlar, potansiyel ilaç taşıma sistemleri olarak çok sayıda araştırmaya konu olmuştur. Lipozomal teknolojinin ilaçlar, vitaminler ve takviyeler gibi ürünlerde kullanımı,1990'ların sonlarından itibaren mümkün hale gelmiştir.(1)

Hem toksik olmayan hem de biyolojik olarak parçalanabilen lipozomlar, çeşitli ilaçlar için güçlü bir dağıtım sistemi anlamına geliyor. Yenilikçi bir yüksek biyoyararlanım teknolojisi olan lipozomal teknoloji, günümüzde aşılardan gen terapilerine pek çok farklı alanda başarıyla kullanılıyor. İlaç ve takviye gıda üretiminde lipozomal teknoloji kullanımının önümüzdeki yıllarda daha da hızlanması bekleniyor.(1)(2)

Lipozomal Takviyelerin Yararları Nelerdir?

Lipozomal teknolojiyle takviye üretiminde lipozom küreciğinin içine hücreye ulaştırılmak istenen dozda aktif madde yerleştirilir. Hücre membranıyla aynı yapıda olan lipozomun içindeki etken madde, hiçbir sindirim sürecinden etkilenmeden hedefe ulaşır. Standart partikül boyutlarına sahip olan, üzerindeki pozitif yük sayesinde hücreye etkili şekilde ulaşan ve mide asiditesine dayanabilen lipozom kürecikleri, emilimi ve etkinliği artırır. 

Tüm AB mevzuatı açısından uygun ve onaylı lipozomal teknolojiyle üretilen lipozomal takviyelerin yararları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yüksek biyouyumluluğa sahiptir.

  • Üst düzey biyoyararlanım sağlar.

  • İlaç etkileşimleri açısından risk taşımaz. 

  • Midenin mevcut durumundan etkilenmez.

  • Sıvı formları kapsül yutmakta zorlanan kişiler için idealdir.

  • Hem yetişkin hem çocuk kullanımına uygundur.

  • Uzun süreli kullanıma uygundur.(1)(3)

Lipozomal Takviyeler Nasıl Kullanılır?

Lipozomal vitamin ve takviyeler; sıvı, sıvı saşe ya da kapsül formunda olabilir. Sıvı formdaki takviyeleri ölçekli kapakları ya da damlalıkları sayesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sıvı formdaki ürünler direkt veya sıcak olmayan herhangi bir içecekle karıştırılarak kullanılabilir. Lipozomal kapsülleri ise bir bardak su ile alabilirsiniz.

Lipozomal ürünler ay veya tok fark etmeden, günün her saati kullanılabilir. Yiyeceklerle, gıdalarla ve diğer ilaçlarla etkileşime girmez. Birden fazla lipozomal ürünü de aynı anda kullanabilirsiniz.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İçerikler (Gizle-)
  • Lipozomal Teknoloji

  • Lipozomal Takviyelerin Yararları Nelerdir?

  • Lipozomal Takviyeler Nasıl Kullanılır?