Bağışıklık Sisteminin Anahtarları Nelerdir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sisteminin Anahtarları Nelerdir? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
Uzm. Dyt. Hande M.
12.02.2024

Covid-19 salgının tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte güçlü bir bağışıklık sisteminin önemi tekrar anlaşıldı. Bağışıklık sistemi ya da bir diğer ifadeyle immun sistem, vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı koruyan en önemli savunma mekanizmasıdır. Ancak bazı dönemler, düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, çeşitli sağlık sorunları gibi faktörlerin etkisiyle bağışıklık sistemin zayıflayabilir. Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirsin? Sen de bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğini merak ediyorsan yazımızın devamını inceleyebilirsin.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, bazen vücudun içerisinden bazen de dışarıdan gelen milyonlarca zararlı organizmaya karşı savaşmak ve vücudu korumakla görevli sistemdir. Doğuştan gelen ve sonradan kazanılan bağışıklık sistemi olmak üzere ikiye ayrılır. Normal şartlarda doğumsal bir anomali olmadığı durumlarda her insan dünyaya immun sisteme sahip olarak gelir. Sonradan kazanılmış immun sistem ise; doğumdan itibaren karşılaşılan çeşitli mikroorganizmalar karşısında gelişen immun sistemidir. İmmun sistem, vücudun kendi hücreleri ile yabancı hücreleri ayırt eder ve yabancı hücrelerin vücuda girmesini ya da girdikten sonra çoğalarak yayılmasını engeller. Ancak bazı durumlarda çeşitli iç ve dış faktörlerin etkisiyle vücudun doğal kalkanı olan immun sistem zayıflayabilir, bu durum hastalıklar karşısında daha savunmasız kalmaya yol açabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlarda grip gibi enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Bağışıklık sisteminin en önemli anahtarı düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak, stres, tütün mamulleri, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak immun sistemi güçlendirmeye yardımcı olur. Peki, güçlü bir bağışıklık sistemi için nasıl beslenebilirsin? Sağlıklı bir yaşam için vitamin ve mineraller olmazsa olmaz bileşenlerdir. Bu nedenle öğünlerinde vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketebilirsin. Bağışıklık sistemi için B12, C, D3 vitamini gibi vitaminler; çinko, demir ve folat gibi mineraller oldukça önemlidir. Bu vitamin ve minerallerin güçlü bir bağışıklık için önemi ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağışıklık sisteminin anahtarları denildiğinde D3 vitaminine de ayrı bir parantez açılması gerekir. D3 vitamini güneş ışınlarının yardımıyla ciltte sentezlenebilen bir vitamindir. Ancak özellikle Covid 19 salgını yüzünden insanların kapalı alanda çok daha uzun süre vakit geçirmek zorunda kalması ve güneş ışınlarından yeterince yararlanılmaması toplumda D3 vitamini eksikliğinin daha yaygın hale gelmesine neden olmuştur. D3 vitamini kemiklerin ve kasların normal fonksiyonuna katkıda bulunmasının yanında vücudun doğal savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini destekler.
  • C vitamini soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarına karşı vücudun normal bağışıklık sisteminin fonksiyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda C vitaminin bir diğer önemli özelliği de yoğun bir fiziksel aktivite sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olmasıdır.
  • B12 vitamini bağışıklığın normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar bağışıklık sisteminin çalışmasında aktif görev alan hücrelerdir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımına katkıda bulunur.
  • Vitaminler gibi mineraller de güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz elementleridir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan en önemli minerallerden bir tanesi çinko mineralidir. Çinko, hücre bölünmesinde aktif görev almasının yanında bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemi için gerekli olan en önemli minerallerden bir tanesi de demir mineralidir. Vücutta oksijenin taşınmasında görevli olan demir minerali aynı zamanda bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasında da görev alır.

Yukarıdaki vitamin ve minerallere ek olarak A, E, K, B kompleks vitaminleri ile bakır, selenyum, folat gibi mineraller de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sen de daha güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmeyi, düzenli uyumayı, spor yapmayı ihmal etme.

İçerikler (Gizle-)
  • Bağışıklık Sistemi Nedir?

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları